Prikazani su postovi s oznakom *Maja. Prikaži sve postove
Prikazani su postovi s oznakom *Maja. Prikaži sve postove

četvrtak, 7. siječnja 2021.

Mendiants

Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Ovi jednostavni, a preukusni čokoladni zalogaji ukrašeni suhim i orašastim voćem pripremaju se u blagdansko vrijeme u Francuskoj. Naziv im potječe od latinskog mendicans, odnosno prosjaci, a u vezi je s katoličkim redovima koji su prisegnuli na siromaštvo. Svaki plod označava jedan red i boje njihovih halja. Lješnjaci (smeđa) - karmelićane, bademi (bijela) - dominikance, grožđice (siva) - franjevce, suhe smokve (ljubičasta) - augustince. 



Izaberite kvalitetnu tamnu čokoladu i ukrasite ih ili ovim klasičnim dodacima ili po vlastitoj želji. Odlični su i u kombinaciji s bučinim sjemenkama, preprženim sezamom, cvijetom soli, brusnicama, pistacijama, ružinim laticama...


Pripremite, za otprilike 20 komada:




Čokoladu otopite na pari ili u mikrovalnoj pećnici. Tepsiju obložite papirom za pečenje pa žlicom nanesite hrpice kružnog oblika. Malo protresite tepsiju da se razliju u diskove i posipajte ih sjeckanim suhim i orašastim voćem.



Ostavite da se čokolada ohladi i stegne. Pažljivo odvojite od papira za pečenje i poslužite ili pospremite u metalnu kutiju.






utorak, 5. siječnja 2021.

Integralni pirovi keksići s komadićima čokolade


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

U vrijeme blagdana sve miriše na maslac, cimet i vaniliju. Ovi su keksići spoj tih mirisa i okusa i idealni da ih ispečete za svoje ukućane ili nekome za poklon. Možete darovati i dio sastojaka, u staklenoj teglici s isprintanim receptom. Ukrasite teglicu mašnom i začas imate efektan i simpatičan dar za svoje najdraže.

Pripremite, za 20ak keksića:


250g integralnog pirovog brašna 
prstohvat himalajske soli 
60g mljevenih badema 
1 žličicu praška za pecivo
pola žličice cimeta 
pola žličice začina za medenjake
60g šećera (možete dodati i jedan vanil šećer)
1 jaje
60g maslaca


Pomiješajte sve suhe sastojke. Istucite jaje, dodajte omekšali maslac. Čokoladu nasjeckajte i dodajte ostalim sastojcima pa povežite u tijesto. Nemojte ga puno mijesiti, već samo da se poveže u kuglu. Malo ohladite u hladnjaku. Pećnicu zagrijte na 180C.


Oblikujte loptice koje stavite na tepsiju obloženu papirom za pečenje pa malo pritisnite, u oblik keksa. 
Pecite 15ak minuta. 







nedjelja, 3. siječnja 2021.

Brzi biskvitni kolač s jabukama


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Ako ste ljubitelj sočnih kolača koji se umute pjenjačom i ne traže puno angažmana, isprobajte ovu mirisnu aromatičnu štrucu s jabukama. Ukoliko vam rogač nije drag, upotrijebite kakao prah. Začine i suho voće dodajte prema vlastitom ukusu. Umjesto đumbira možete upotrijebiti sušene brusnice.

Pripremite:


230g pirovog brašna 
1 žličicu praška za pecivo
1/4 žličice sode bikarbone
prstohvat himalajske soli 
150g kokosova šećera 
žličicu cimeta 
koricu jedne neprskane naranče
2 žlice kandiranog đumbira
2 jaja
100ml suncokretova ulja (dio možete zamijeniti kokosovim uljem
2 srednje velike jabuke
70g lješnjaka za posipanje 


U jednoj posudi pomiješajte suhe sastojke, a u drugoj istucite jaja i šećer. Ulijte jaja u suhe sastojke i tucite pjenjačom, a zatim dodajte i ulje. Jabuku ogulite i naribajte pa je odmah umiješajte. 


Izlijte u kalup za kruh, obložen papirom za pečenje. Posipajte sjeckanim lješnjacima. 
Pecite 45-50 minuta. Kratko ohladite u kalupu, a zatim izvadite iz kalupa i ohladite na rešetki. 









ponedjeljak, 28. prosinca 2020.

Pirova pita s čokoladom i lješnjacima

 

Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Ljubitelji lješnjakastog ili "Nutellastog" okusa s ovom će pitom doći na svoje. Iako nema puno čokolade u nadjevu, iznimno je bogat i vjerujem da će se svidjeti i najvećim čokoljupcima. 

Tijesto je od pirovog brašna, ali možete upotrijebiti i obično pšenično ili kombinirati obično i integralno brašno. U tijesto nisam dodavala šećer, a u kremi ga možete povećati ako volite slađe kolače. 


Pripremite:  

150g maslaca
1 žumanjak
4 žlice ledeno hladne vode
prstohvat himalajske soli 

za nadjev:
 
5 jaja + 1 preostali bjelanjak
150g šećera (možete upotrijebiti i 100g običnog šećera i 50g kokosova šećera 
125g mljevenih lješnjaka 


Pomiješajte brašno, sol, omekšali maslac i kokosovo ulje. Dodajte istučeni žumanjak i vodu. Brzo zamijesite tijesto pa ga stavite u hladnjak dok pripremate nadjev.

Istucite bjelanjke sa šećerom. Sa strane istucite žumanjke pa im dodajte mlaku čokoladu. Pripazite da nije pretopla, kako vam žumanjci ne bi koagulirali. Dodajte mljevene lješnjake, a zatim pomalo snijeg od bjelanjaka, u nekoliko navrata. Možete dodati i žlicu-dvije ruma.


Pola tijesta razvaljajte i stavite u tepsiju koju ste prethodno namastili i pobrašnili ili obložili papirom za pečenje. Nanesite nadjev, a ostatak tijesta zatim naribajte na manji ribež ili razvaljajte i stavite na nadjev.

Pecite 30ak minuta na 180C. Ohladite, posipajte s malo šećera u prahu.





utorak, 20. listopada 2020.

Salata od pečene paprike i slanutka

Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Sigurno pečete papriku i gulite je za salatu, ali ako želite takvoj salati dodati neki novi twist, isprobajte je sa slanutkom. Slanutak možete kupiti sušen pa ga namočiti i kuhati, ali preporučam da si skratite posao i kupite onaj u konzervi ili teglici. 

Dodajte nasjeckani peršin, dobrog maslinovog ulja i poslužite. Ako niste vegani, obogatite je nekim finim kozjim sirom ili s malo natrgane fete. 

Pripremite:

6 rog paprika
oko 400g slanutka
1 limun
2-3 žlice nasjeckanog peršina
himalajsku sol 
svježe mljeveni papar


Papriku poslažite na tepsiju i pecite 30ak minuta na 200C. Možete je ispeći i na grillu, ako vam je ta opcija dostupna. Stavite ih posudu, pokrijte folijom i ostavite da se ohlade. Tako ćete ih kasnije lakše oguliti.

Paprike ogulite, narežite. Dodajte ocijeđeni slanutak. Nasjeckajte peršin, prelijte maslinovim uljem i limunovim sokom. Začinite i poslužite uz meso ili ribu. 





srijeda, 14. listopada 2020.

Polpete od kus-kusa i šarena salata s grčkim jogurtom

 

Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Kus-kus mi je zbog svoje brze pripreme jedna od najdražih namirnica. Začas možete dobiti ukusan prilog, dodatak salati, kašu za doručak ili bazu za ovakve polpete. Ovaj put sam ih radila s fetom i jajima, ali ako želite vegansku varijantu, izostavite jaja, dodajte žlicu lanenog brašna namočenog u 2-3 žlice vode. 

Meni su ove polpete kompletan obrok i iznimno ukusne ovako, uz salatu, ali odlično se slažu i s varivima i gustim juhama pa ih kombinirajte po želji. 

Pripremite:

za polpete:

oko 50g feta sira
1 žlicu nasjeckane svježe mente 
prstohvat suhog origana i bosiljka 
1 žlicu psylliuma 
svježe mljeveni papar 
1 veće jaje


Kus-kus skuhajte i ostavite sa strane da se malo ohladi. Dodajte nasjeckanu fetu, češnjak i mentu. Začinite. Umiješajte psyllium i istučeno jaje. Ostavite smjesu da malo stoji, a zatim oblikujte polpete. Pecite ih na tavi s malo ulja, nekoliko minuta sa svake strane.  Možete ih ispeći i u pećnici, u tepsiji prekrivenoj papirom za pečenje. 



za šarenu salatu:

2 srednje velike mrkve
pola srednje glavice kupusa
malu glavicu ljubičastog luka
100g kukuruza
5-6 kiselih krastavaca
ukiseljene lučice po želji
oko 150ml grčkog jogurta 
par žlica jabučnog octa 
svježe mljeveni papar


Naribajte mrkvu i kupus, dodajte nasjeckani luk i krastavac. Umiješajte kukuruz. Prelijte octom i dodajte grčki jogurt. Posolite, popaprite. Ukrasite ukiseljenim lučicama i poslužite.










ponedjeljak, 12. listopada 2020.

Shakshuka ili sataraš s jajima

 Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Shakshuka, sataraš, patakenjac, sve su to nazivi za jela od dinstanog luka, paprike i rajčice. Svaka ima svoj faktor pa tako i svaki dio svijeta ima neku svoju varijantu.

Naravno, možete dodati i neko drugo povrće, kao što ja volim dodati patlidžane, a ponekad i tikvice, no ako ovo jelo pripremite samo od luka, paprike i rajčice, bit će savršeno. Ako volite pikantnije, dodajte i ljute papričice ili prelijte na kraju srirachom ili nekim intenzivnijim ljutim umakom. Možete dodati i malo bosiljka ili origana.

Ponekad jaja razbijem u udubljenja koja napravim u satarašu, a ponekad ih ispečem na tavi i poslužim na satarašu, ovisno koliko vremena imam. Kako god ih pripremite, savršeno će se uklopiti. 

Pripremite, za dvije osobe:

2 srednje velike glavice luka
2-3 režnja češnjaka
4 rog paprike
4-5 rajčica
1 srednje velik patlidžan
svježe mljeveni papar
malo šećera po želji
4 jaja


Na maslinovu ulju prodinstajte luk i češnjak. Dodajte narezane paprike i patlidžane. Dinstajte dok malo ne povene, a zatim dodajte nasjeckane rajčice. Ostavite da se krčka i da voda ispari pa začinite. Napravite udubljenja i u njih razbijte jaja. Poklopite.


Kada se jaja ispeku po vašem ukusu, poslužite. 




petak, 3. srpnja 2020.

Pikantna krilca i salata s kus-kusom i povrćem



Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Ako vam ponekad dosade riža, tjestenina i uobičajeni prilozi, upotrijebite kus-kus. Ta neutralna, a ukusna kaša od durum pšenice karakteristična je za recepte iz Sjeverne Afrike i Bliskog Istoka, ali može se dobro iskombinirati u većini jela u kojima inače koristimo rižu i tjesteninu.


Ovakve salate odlične su i tople i hladne, mogu biti prilog ili samostalan (veganski) obrok, a podnose sve kombinacije povrća i začina. Ovaj put salatu namjerno nisam previše opterećivala začinima jer su krilca pikantna, ali ako radite neko drugo meso ili salatu jedete kao samostalan obrok, onda je slobodno malo zaljutite ili zakiselite. Krilca možete kombinirati s batkom i zabatkom, a količine začina prilagodite vlastitom ukusu. Ako volite pikantnije, dodajte još chilija, a možete dodati i žlicu-dvije meda.


Pripremite, za 4 osobe:

20ak krilaca (možete kombinirati i batak, zabatak..)
1 i pol žličicu curry praha ili kurkume 
pola žličice dimljene crvene paprike
pola žličice chilija
himalajsku sol
svježe mljeveni papar
2-3 žlice ulja


Meso natrljajte začinima i ostavite u marinadi preko noći ili barem 2 sata prije pečenja. Prije nego krenete dinstati povrće za kuskus, ugrijte pećnicu na 180C i stavite meso na tepsiju obloženu papirom za pečenje.


Pecite 20ak minuta sa svake strane i dok se meso peče pripremajte povrće.


za kus-kus s povrćem:

1 šalicu kus-kusa
maslinovo ulje
3-4 stabljike mladog luka
3 režnja češnjaka
3 srednje velike mrkve ili nekoliko manjih
1 korijen peršina ili komad celera
1 srednje veliku tikvicu
75g prepečenih lješnjaka
200g rajčice (obične ili cherry)
2-3 žlice peršinovog lišća
himalajsku sol
svježe mljeveni papar
limun


Stavite vodu u posudu debljeg dna i dodajte malo soli. Neka bude barem dvostruka količina vode u odnosu na kus-kus. Kada voda uzavri, umiješajte kus-kus. Kuhajte par minuta, maknite s vatre i poklopite.



U dubljoj posudi zagrijte maslinovo ulje. Prvo dinstajte narezan mladi luk i češnjak, zatim mrkvu i peršin. Kada povrće malo omekša, dodajte tikvicu narezanu na kockice. Pred kraj umiješajte kuhani kuskus. Dodajte sitno sjeckani peršin, cherry rajčice ili rajčicu narezanu na kockice. Posipajte sjeckanim lješnjacima.



Iscijedite malo soka od limuna i poslužite uz meso.






subota, 20. lipnja 2020.

Raženi sourdough kruh (i varijanta s kupovnim kvascem)


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Ovaj raženi kruh zapravo je polu-raženi jer mi se takav omjer raženog i bijelog brašna najviše sviđa. Kruh je dugo svjež, a nije vlažan kao čisti raženi kruh. 
Ponekad ga pečem i s običnim kupovnim kvascem pa sam dodala uputu u recept, u slučaju da nemate domaći kvas, a volite raženi kruh. U ovaj kruh možete dodavati i sjemenke, a ako se na to odlučite, onda ih dodajte nakon što je tijesto odstajalo 12 sati, tijekom posljednjeg preklapanja.


Pripremite:

400g tople vode
75g startera (ili žličicu kvasca)
250g bijelog brašna
250g raženog brašna
2 žlice meda
12g soli


Pomiješajte starter, vodu i med. U drugoj posudi pomiješajte brašna i sol. Dodavajte brašno u mješavinu startera i vode. 
Ako koristite kupovni kvasac, pomiješajte ga s brašnom i onda dodajte vodu. 


Pokrijte tijesto krpom i ostavite 20 minuta. Zatim par minuta miješajte/preklapajte spatulom ili kuhačom pa pokrijte i ostavite 20 minuta. Opet promiješajte i ostavite pokriveno 20 minuta. Još jednom promiješajte i nakon tog zadnjeg miješanja pokrijte tijesto za kruh i ostavite ga na sobnoj temperaturi barem 12 sati.

Sutradan razvucite tijesto u pravokutnik. Preklopite i zamotajte u štrucu. Ostavite 15 minuta pa ga stavite u banneton ili dobro pobrašnjenu posudu. Pokrijte prozirnom folijom, kako se ne bi osušilo i dižite oko sat-sat i pol vremena.


Pećnicu zagrijte na 240C. Kruh stavite u zagrijanu posudu za pečenje, zarežite žiletom i pecite 25 minuta poklopljen pa 20ak minuta otklopljen. Izvadite iz pećnice i ohladite na rešetki.






utorak, 9. lipnja 2020.

Brzi biskvitni kolač s nektarinama



Maja u suradnji s Fitness.con.hr

Najdraži kolači su mi oni koji se smute pjenjačom, u jednoj posudi, izliju u tepsiju i ispeku. Uz malo truda, dobijete ukusan i sočan biskvit, koji će zadovoljiti i najzahtjevnije goste. 
Upotrijebila sam nektarine, ali možete ih zamijeniti i trešnjama ili višnjama. Kada nema svježeg voća, slobodno upotrijebite ono iz kompota. 


Pripremite:

2 jaja
1 jogurt od 2dl - čašicu jogurta upotrijebite kao mjeru za ostale sastojke!
2 čašice pirovog brašna 
1 čašicu kokosovog šećera 
prstohvat vanilije u prahu ili ekstrakt vanilije
pola čašice kokosova ulja ili maslaca 
1 prašak za pecivo
koricu neprskanog limuna 
žličicu cimeta za tijesto i malo za nektarine 
oko 400g očišćenih narezanih nektarina 


Zagrijte pećnicu na 200C. 

Istucite jaja sa šećerom, dodajte maslac ili ulje pa jogurt. U to umiješajte mješavinu brašna i praška za pecivo pa tucite da dobijete glatku smjesu. Dio brašna možete zamijeniti mljevenim makom ili orašastim plodovima. Dodajte limunovu koricu, vanilije i cimet.
Izlijte u kalup obložen papirom za pečenje. (Ova količina tijesta je za pravokutni kalup 33x20cm.)


Nektarine očistite, narežite i posipajte cimetom. Možete staviti i malo ruma. 
Rasporedite po tijestu i pecite 30ak minuta. Po želji posipajte s malo šećera u prahu. 






subota, 6. lipnja 2020.

Miksoto sa šparogama


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Zašto miksoto? Zato što mi je umjesto same riže za ovakva jela najdraži miks integralne riže, ječma i pira. 

Ječam je bogat vitaminima B5 i B12, lako probavljiv i bogat vlaknima, a pir vitaminima A, E, D, folnom kiselinom i mineralima. U kombinaciji s rižom daju bogatiji, puniji okus jelima, a odlično se slažu sa svim povrćem pa ovakav miksoto možete napraviti s porilukom, gljivama, radičem,...


Pripremite:

2 žlice maslinova ulja
1 srednje veliku glavicu srebrenca ili ljutike ili par stabljika mladog luka
2-3 režnja češnjaka
250g miksa riža, ječam, pir (ili riže kratkog zrna)
par žlica bijelog vina
oko 400ml temeljca
200g šparoga
svježe mljeveni papar


U posudi debljeg dna zagrijte maslinovo ulje. Dodajte sitno nasjeckan luk i češnjak. Kada se luk zastakli, dodajte miks i prodinstajte dok se žitarice ne počnu lijepiti za dno posude. Podlijte vinom, ako ga koristite. Kada vino ispari, ulijte temeljac. 


Lagano kuhajte, uz povremeno miješanje, a pred kraj dodajte šparoge koje ste prethodno očistili i narezali. Začinite. 
Po želji umiješajte žlicu-dvije maslaca i malo parmezana. Poslužite. 






srijeda, 3. lipnja 2020.

Crni kruh s heljdinim brašnom i lješnjacima


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

U posljednje vrijeme bombardiraju nas razni kruhovi. Recepti s kvasom, kvascem, pivom, sodom.. Pregršt je divnih kruhova koji mame na isprobavanje, a ako volite pomalo neobične kombinacije i bogate, orašaste okuse, vjerujem da ćete isprobati i ovaj recept. Kombinacija crnog i heljdinog brašna, javovorov sirup i lješnjaci daju ovom kruhu divnu aromu, a ako želite da bude još posebnija, dodajte i koricu neprskane naranče. 



Pripremite:

375g crnog brašna
150g heljdinog brašna
oko 3-3.5dl tople vode
1 suhi kvasac
žlicu javorovog sirupa ili meda 
žličicu i pol himalajske soli 
2-3 žlice maslinova ulja
70g lješnjaka


Odvojite pola koiličine vode, zagrijte, da ne bude prevruća. Dodajte kvasac, javorov sirup ili med i 2 žlice brašna. Ostavite 15ak minuta, da se kvasac digne pa dodajte ostatak brašna i vode, sol i maslinovo ulje. Mijesite par minuta, a ako je tijesto prevlažno, dodajte još malo crnog brašna. 


Pokrijte krpom i ostavite da se diže sat vremena. Izvadite kruh na pobrašnjenu površinu. Lješnjake krupno nasjeckajte pa dodajte u tijesto i premijesite. Oblikujte štrucu i ostavite da se diže još pola sata. 


Pećnicu zagrijte na 250C i u njoj zagrijte posudu za pečenje. Kruh stavite u posudu, poklopite i pecite 20ak minuta. Zatim otklopite, smanjite temperaturu na 220 i pecite još 25 minuta. 



Izvadite iz pećnice, ohladite kruh na rešetki i poslužite s namazom po želji. 









četvrtak, 28. svibnja 2020.

Špinat na mlijeku


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Svi imamo neka jela koja nas vraćaju u djetinjstvo ili podsjete na neke nama drage ljude. Jedno od takvih jela za mene je špinat na mlijeku. Rijetko ga sama kuham, zato što mi ga najbolje priprema moja mama. Nije li tako kod svih nas? Neka jela ipak mame rade najbolje i koliko god puta ga mi reproducirali, uvijek nedostaje ono nešto. Nešto čega nema u receptima.


Pripremite:

1kg špinata
2-3 žlice bijelog ili zobenog brašna
malo ulja ili maslaca
oko pola litre mlijeka
3-4 režnja češnjaka
himalajsku sol
svježe mljeveni papar


Špinat očistite i kratko skuhajte u uzavreloj, posoljenoj vodi. Ocijedite i nasjeckajte nožem pa stavite sa strane.
U posudi debljeg dna zagrijte masnoću. Dodajte brašno i miješajte. Kada pozlati, podlijte dijelom mlijeka i miješajte pjenjačom, da se ujednači. 



Dodajte dio špinata, zatim ostatak mlijeka. Umiješajte sav špinat, dodajte sitno nasjeckan češnjak i kuhajte uz lagano miješanje. Posolite, popaprite. Možete dodati i prstohvat muškatnog oraščića. 








ponedjeljak, 27. travnja 2020.

Saft od junetine s gljivama


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Junetina na saft jedno je od onih jela koje možete pripremiti bilo kada i odgovarat će svakoj prigodi - usred tjedna ili na neki svečan dan. Meso je mekano, umak bogat, a dodatke i prilog možete birati ovisno o raspoloženju i količini vremena koje imate. Ja sam ovaj put dodala gljive, ali vi ih možete izostaviti. Ako ne želite za prilog tjesteninu, skuhajte povrće ili napravite zoodlese - špagete od tikvica.


Pripremite:

3 srednje velike glavice luka (srebrenac ili ljutika)
2 režnja češnjaka
3 mrkve
1 korijen peršina
oko 800g junetine od plećke
nekoliko listova lovora
oko 500ml goveđeg temeljca
1-2 žličice crvene paprike
pola žličice kurkume
svježe mljeveni papar
malu chili papričicu, ako volite ljuto
himalajsku sol
500g šampinjona


Povrće ogulite i nasjeckajte. Ako želite posve gladak i svilenkast umak, povrće možete usitniti u blenderu.
Junetinu očistite i narežite na kocke. Pobrašnite (možete i preskočiti taj korak). U posudi debljeg dna na malo masti ili ulja prepecite meso. Stavite ga sa strane. Na toj masnoći prodinstajte sitno nasjeckan luk i češnjak. Lagano posolite i pustite da povene. Dodajte kurkumu, crvenu papriku i chili.


Kada luk postane proziran, dodajte usitnjenu mrkvu i peršin. Nakon nekoliko minuta, vratite meso u posudu. Podlijte dijelom temeljca, dodajte lovor. Ostavite na laganoj vatri, da se krčka. Povremeno promiješajte i podlijevajte temeljcem ili vodom. Po želji dodajte malo crnog vina. Nakon sat-sat i pol vremena dodajte narezane šampinjone. Kada se šampinjoni skuhaju, maknite s vatre.

Poslužite uz tjesteninu ili prilog po želji.




četvrtak, 23. travnja 2020.

Mamin pileći ujušak ili ajngemahtec


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Eingemachtes ili pileći ujušak, opisan je već u svom imenu koje na njemačkom jeziku znači sve zajedno. Ova krepka juha kojoj mnogi pribjegavaju tijekom prehlade ili mamurluka uglavnom se priprema od piletine i korjenastog povrća. Moja mama stavlja koliko mesa, toliko povrća, a iznutrice ne koristi. 


Naime, pileća jetra se ponekad dodavala u sami ujušak, a ponekad koristila za knedlice pa tako ajngemahtec neki pripremaju s noklicama, neki s jetrenim knedlicama. Ja sam ovaj put napravila obične noklice, za koje vjerujem da su većini draže, a i jednostavnije za pripremu. Ja upotrijebim cijelo jaje, iako neki koriste samo žumanjak.

Pripremite:

oko 500g piletine od filea ili zabatka
1 srednju glavicu luka
3 srednje velike mrkve
2 manja korijena peršina i žlica peršinovog lišća
100g graška
himalajsku sol
svježe mljeveni papar
oko 1-1.5l pilećeg temeljca
1 srednje veliko jaje
par žlica glatkog brašna


Na ulju ili masti prodinstajte nasjeckan luk. Dodajte piletinu narezanu na kockice. Prodinstajte pa dodajte korjenasto povrće. Kad povrće omekša, ulijte temeljac (ili vodu). Posolite, popaprite i dodajte nasjeckano peršinovo lišće. Kuhajte oko pola sata.


Pred kraj kuhanja napravite noklice. Istucite jaje i malo soli pa dodajte brašno. Smjesa vam mora biti mekana, ali ne smije curiti s vilice. Žličicu umočite u vrelu juhu pa onda zagrabite smjesu i spustite je u juhu. Kuhajte nekoliko minuta i poslužite.








ponedjeljak, 20. travnja 2020.

Kako ispeći kruh s domaćim kvasom?


Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Napravili ste domaći kvas i sada biste trebali ispeći kruh. Osim kvasa, brašna, vode i soli trebat će vam posuda u kojoj ćete dizati kruh. Idealno pleteni banneton, ali nije nužno. Trebat ćete i posudu za pečenje s poklopcem, koja može u pećnicu. Pripremite si i neku spatulu ili lopaticu, a dobro će vam doći i oštar nož ili žilet, kojim ćete zarezati kruh prije pečenja.

Je li vaš kvas spreman za upotrebu, možete provjeriti tako da komadić kvasa stavite u čašu s vodom. Ako pluta, moći ćete zamijesiti tijesto i ono će se dići.


Isprobala sam više recepata i s vremenom naučila promatrati tijesto, manipulirati sastojcima, ali za početak se držite jednog recepta, dok vam ne postane rutina. Kasnije se slobodno upustite u mijenjanje brašna, dodavanje sjemenki, povećavanje količine vode i slično.

Pekari se koriste postotcima. Dakle, ako imate kilogram brašna, onda upotrijebite 20% kvasa, 60% vode, 2% soli. To bi značilo kilogram brašna, 200g kvasa, 600g vode i 20g soli. Ako koristite raženo brašno za kruh, dodajte više vode. Ako koristite pirovo, dodajte malo manje vode.

Kućni pekari najčešće nemaju jako velik kvas, niti se mora stavljati toliko kvasa. Količine u receptima variraju pa se kruh može zamijesiti i s manje kvasa. Ja na otprilike pola kilograma brašna uglavnom koristim 50g kvasa. Neki stavljaju i manje. Neki prvo miješaju vodu i brašno, kasnije dodaju kvas, no ja odmah pomiješam kvas i jednaku količinu brašna i vode.


Na primjer, odvojite 20g kvasa i pomiješajte sa 120g brašna i 120g vode. To se zove predtijesto ili poolish. Dakle to bi zapravo bio svježe nahranjen starter. Neki ga još zovu i biga, ali to je ipak bio nešto manje vlažna, čvršća varijanta i često se radi s kupovnim kvascem i koristi u talijanskim receptima.

Predtijesto ostavite da stoji barem 12 sati. 
Zatim dodajte još 360g glatkog ili manitoba (00) brašna i 180-200g tople vode pa mijesite ili miksajte nekoliko minuta. To je autoliza, tijekom koje se tijesto hidrira, a prirodni enzimi u brašnu razgrađuju strukture i unaprjeđuju gluten. Zbog toga je tijesto lakše za baratanje, boljeg okusa i teksture.

Ostavite tijesto pokriveno 20ak minuta pa zatim umijesite 10g soli. Sol se dodaje naknadno zato što ona usporava djelovanje kvasa.


Pokrijte krpom ili poklopite pa ostavite da se diže oko 45 minuta.
Nakon toga slijedi prvo preklapanje. Tijesto izvadite na lagano pobrašnjenu površinu, razvucite sa svih strana i formirajte u pravokutnik. Zatim preklopite lijevu stranu prema sredini pa desnu preko nje. Zamotajte u štrucu.

Osim na ovaj način, tijesto možete preklapati i u posudi. Tijesto vucite prema gore pa preklopite prema sebi. Okrenite posudu i ponovite. Tako učinite sa sve četiri strane tijesta.


Ostavite u posudi i pokrijte, dižite opet 45 minuta. Razvucite, preklopite, zamotajte. Ponovite još jednom ili dvaput.
Zatim kruh stavite u banneton za dizanje ili košaru/posudu obloženu pobrašnjenom krpom i dižite još 2.5-3 sata.
(Možete staviti i u hladnjak preko noći pa peći idući dan.)

Pećnicu zagrijte na 230C. U njoj zagrijte posudu za pečenje s poklopcem. To može biti gusena, emajlirana, vatrostalna, bilo koja posuda s poklopcem, koja smije u pećnicu. Možete upotrijebiti i papir za pečenje, da vam bude lakše. Kruh stavite glatkom, nezamotanom stranom prema gore, u zagrijanu posudu. Nemojte ga grubo prebacivati, da vam se ne spljošti. Zarežite ga žiletom. Povucite bočno, da dobijete jednako dubok rez. Možete napraviti i par manjih ili u nekom obliku po želji.


Pecite 25 minuta s poklopcem. Zatim otklopite i pecite još 20 minuta. Ja ponekad nakon prvih 25 minuta izvadim kruh iz posude i stavim ga da se peče na rešetki od pećnice.
Možete nakon otklapanja posude na dno pećnice staviti posudu s vodom, kako bi para vlažila kruh i omogućila formiranje lijepe korice, no kruh će biti odličan i bez tog koraka.

Kada kruh ispečete, izvadite ga iz pećnice i stavite na rešetku. Pričekajte da se ohladi. Znam da je teško odoljeti, ali nemojte ga rezati dok je vruć. Uživajte u njegovom pucketanju.





utorak, 14. travnja 2020.

Kako napraviti domaći kvas?

Maja u suradnji s Fitness.com.hr

Priča o domaćem, divljem ili prirodnom kvasu za mene je posebna jer je vezana za moju baku. Naime, ona je uzgajala svoj kvas i taj slatkasti, lagano kiselkast miris tijesta koji se širio toplom kuhinjom, obilježio je moje djetinjstvo i dane koje sam provodila kod bake na selu.
Ona je, poput svoje bake, radila ono što danas svi znamo pod imenom sourdough, a ona to naziva kiselo tijesto. S obzirom da je ona kraljica onog "otprilike", što je odgovor na gotovo svako pitanje koje postavim u vezi nekog recepta, morala sam se upustiti u vaganje njezinog otprilike, ali sam s vremenom kombinirala više recepata. Na internetu je pregršt kombinacija i svatko nakon početnog isprobavanja pronađe neki svoj optimum ili favorita kojem je vjeran.

Kvas ili osnova za kiselo tijesto je prirodni kvas koji zahtijeva strpljenje i određene uvjete u vašoj kuhinji. Kao i kada radite klasično dizano tijesto, ne smijete previše mijenjati okolnosti u kojima se (osnova za kiselo) tijesto nalazi. Nema otvaranja prozora, naglih promjena temperature, a bilo bi poželjno i da vaš kvas bude na istom mjestu.

Kada uzgojite prirodni kvas, vaš zadatak nije završen. Kvas treba pažnju, redovito hranjenje i održavanje. Moj se zove Vincenzo i ja sam od onih čudaka koji s kvasom pričaju, zamotaju ga da mu ne bude hladno, tetoše ga kao ljubimca.. Vi sa svojim ne morate pričati, ali pružite mu dovoljno pažnje i nemojte ga zanemariti. Bit će vam vjeran pratitelj dok god o njemu brinete.
Neki imaju kvas star desetke godina i održavaju ga generacijama. I moja je baka imala jedan takav, kojeg nažalost nismo održali u trenutku kad je preselila iz sela u grad. No, ja sam ga uzgajala u par navrata i proslijedila u nove domove, a nedavno sam se ponovo odlučila za taj pothvat. Mnoge ovih dana brine nedostatak kvasca pa ukoliko naprave vlastiti, mogu odahnuti.


Otkud baš kiselo tijesto? Zbog dinamičnog dua, pod imenom lactobacillus i acetobacillus, koji pomažu da se šećer u tijestu fermentira i daju tijestu lagano kiseo okus. Sourdough kruh i ne mora biti kiseo, ali to ovisi o vrsti kvasa, koje ste brašno upotrijebili, na koji način ste kruh dizali... To ćete svladavati s vremenom. U početku nemojte previše eksperimentirati s kvasom i kruhom. Stignete.

Ako se pitate zašto sva ta halabuka, koraci, hranjenja, čemu to i je li vrijedno truda? Jest. Ovakav kruh je zdraviji, okus bogatiji, trajnost mu je duža. 

Za početak, za izradu kvasa bih preporučila raženo integralno brašno jer od njega kvas najbolje uspijeva, ali uspijevat će i od drugih vrsta brašna. Radila sam ga i od pirovog i običnog glatkog brašna.  
Raženi je lakše održavati i bolje opstaje ukoliko ga ponekad zaboravite nahraniti. Voda iz pipe je klorirana pa je bolje da upotrijebite filtriranu vodu ili ostavite onu iz pipe da stoji nekoliko sati. Kvas ćete morati hraniti otprilike tjedan dana, a onda ćete vjerojatno moći ispeći vlastiti kruh. Ukoliko vam kvas ne naraste dovoljno u tih tjedan dana, hranit ćete ga duže. Nemojte očajavati. Samo budite strpljivi.

Dakle, kako ćete napraviti domaći kvas.  
Hranite ga svaki dan u isto doba, u toploj, ali ne pretoploj prostoriji. Upotrijebite fido staklenku ili običnu staklenku kojoj ste izbušili poklopac na nekoliko mjesta. Za miješanje upotrijebite drvenu ili plastičnu žlicu. Staklenku možete označiti običnom gumicom ili markerom, da lakše pratite kako vam kvas raste.


1. dan - U staklenku stavite 50g vode i 50g raženog brašna. Promiješajte, poklopite staklenku bez zavrtanja poklopca. Ja koristim fido staklenku, koju samo poklopim.

2. dan - U staklenku stavite 30g vode i 30g raženog brašna. Promiješajte, poklopite i ostavite da stoji.

3. dan - Iz staklenke izvadite pola kvasa. Dodajte 30g vode i 30g raženog brašna. Poklopite i ostavite da stoji.

4. dan - Iz staklenke izvadite pola kvasa. Dodajte 30g vode i 30g raženog brašna. Poklopite i ostavite da stoji.

Ponavljajte postupak s bacanjem pola kvasa i hranjenjem do sedmog dana.

Kvas se baca jer bi ga inače bilo previše. Ne morate ga baciti, podijelite ga ili ga upotrijebite za neki recept. Npr. kvasočinke koje ću kasnije objaviti.


Kada vaš kvas bude mjehurićast i spreman, nakon 5-10 dana, možete u avanturu izrade kruha. Iz staklenke izvadite količinu kvasa koju trebate za kruh, nahranite kvas u staklenki s količinom brašna i vode koju ste izvadili i kada kvas naraste, pospremite u hladnjak. Vadite ga iz hladnjaka dan prije pečenja kruha i kad izvadite dio za kruh, kvas opet nahranite i nakon što naraste pospremite u hladnjak. Dovoljno je da ga hranite jednom u tjedan dana ili jednom u deset dana.

Ako vam se na kvasu izdvoji tekućina, onda ga vjerojatno niste dovoljno hranili. Izlijte je, dodajte vode i brašna i promiješajte. 
Ako pak kvas ima izrazito kiseo i neugodan miris, vjerojatno više ne valja pa ga bacite i započnite s novim.
Kada vam kvas ojača, možete promijeniti vrstu brašna kojom ga hranite, ali za početak se držite raženog.

Ako zaželite napraviti dužu pauzu ili vam jednostavno nije zgodno hraniti kvas, možete ga zamrznuti. Kasnije ga odmrznite na sobnoj temperaturi, hranite nekoliko dana i normalno koristite. 


Kvas možete i osušiti. Namažite ga u tankom sloju na papir za pečenje i sušite 20-24h na sobnoj temperaturi. Spremite ga u staklenku, zatvorite i kada ga odlučite ponovo koristiti, hranite ga kako je opisano za kvas koji se radi od nule. Dakle, tjedan dana, uz bacanje pola kvasa od 3.-7. dana.

U idućem postu slijede upute za izradu kruha, a dotad pogledajte nekoliko korisnih linkova:


Patrick Ryan - Sourdough bread masterclass

King Arthur flour - Sourdough starter recipe

Anita Šumer - Sourdough mania 

Bake with Jack - How to make a sourdough starter

Joshua Weissman - The ultimate sourdough starter guide